Szkolenie 12,13.06.2010
W dniach 12 i 13 czerwca 2010 r. odbyło się specjalistyczne szkolenie dla rzeczoznawców samochodowych i biegłych sądowych z zakresu techniki motoryzacyjnej i ruchu drogowego oraz osób, które przygotowują się do takiej pracy.
Szkolenie obejmowało dwa tematy:
I.
OPINIOWANIE WYPADKÓW Z UDZIAŁEM POJAZDU JEDNOŚLADOWEGO I Z UDZIAŁEM PIESZEGO
Omówiono następujące zagadnienia:
Specyfika wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych.
Specyfika wypadków z udziałem pieszego.
Zasady opiniowania w/w wypadków.
Przykłady opinii.
II.
OPINIOWANIE WYPADKÓW ZAISTNIAŁYCH W WARUNKACH OGRANICZONEJ WIDOCZNOŚCI
Omówiono następujące zagadnienia:
Oświetlenie drogi.
Czynniki ograniczające widoczność.
Proces widzenia w nocy.
Możliwość zauważenia przeszkody.
Dobór prędkości.
Podstawy opiniowania.
Wykonano również eksperyment badawczy polegający na pomiarze rzeczywistego opóźnienia hamowania uzyskiwanego przez różne samochody osobowe na tej samej nawierzchni i w takich samych warunkach, hamowanych awaryjnie przy tej samej prędkości początkowej.
Pomiary wykonano dla ośmiu różnych samochodów osobowych, z których każdy był hamowany z prędkości 30 i 50 km/h. Uczestnicy szkolenia mogli zaobserwować, jaka jest różnica w śladach hamowania pozostawianych przez samochody wyposażone w układ ASB i bez takiego układu.
Instytut planuje kontynowanie i roszerzanie badań w tym zakresie przy okazji kolejnych szkoleń.
Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach oraz drukowane 130 stronicowe materiały zawierające kompendium wiedzy z omawianego zakresu.
Szkolenie odbyło się w malowniczo położonym w Górach Sowich pensjonacie Korona w miejscowości Rzeczka.
Wszyscy byli zakwaterowani w pokojach o wysokim standardzie i korzystali z wykwintnych posiłków serwowanych przez restaurację w Koronie.
W szkoleniu wzięło udział ok. 35 osób.
Niektórzy z uczestników przybyli wraz z rodzianami i połączyli 'pożyteczne' szkolenie z 'przyjemnym' wypoczynkiem i zwiedzaniem okolicznych kopalń.
GALERIA ZDJĘCIOWA:
Biegły sądowy, rzeczoznawca samochodowy, rekonstrukcja wypadków, wycena szkody, wycena pojazdu, wycena maszyn i urzadzeń, ekspertyza techniczna, opinia bieglego rzeczoznawcy, itp.